{ Zafer Demirkol }

Zafer Ayan, Siliconmade Academy Programming Instructor

Zafer Demirkol, programlamaya 16 yaşındayken başlamış ve televizyona bağlanan bir Sinclair bilgisayar ile "Merhaba Dünya" programını yazmıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde eğitim almış ve mezun olduktan hemen sonra profesyonel kariyerine adım atmıştır. 99 yılında genel müdürü olduğu firmadan ayrılarak, "English for Business Communication" eğitimi almak için Avustralya'daki New South Wales Üniversitesi’ne gitmiştir.

ASP (Active Server Pages) ile New South Wales Üniversitesi’nde tanışmış ve Türkiye'ye döndüğünde, satış rekorları kıran ilk ASP kitabını yayınlamıştır. Diğer bir kitabı olan “Çocuklar için Kodlama”, çocuklara kodlama öğretmeye yönelik çalışmaların başlangıç ve rehber kitabı olmuştur.

3 dönem Microsoft MVP (Most Valuable Professional) seçilen Zafer Demirkol, Yeditepe, Maltepe, Bahçeşehir, Medipol üniversitelerinin çeşitli bilişim bölümlerinde eğitim vermiş ve vermeye devam etmektedir. 36 yıllık programcılık tecrübesini, kitapları, makaleleri ve eğitimleriyle genç yazılımcılara aktarmakta ve profesyonellere eğitimler vermektedir.

‘Bahçeşehir Kolejleri Yapay Zeka Merkezi’ kurucularından ve ‘Avrupa Yapay Zeka Birliği’ üyesidir.